Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

HAGA: O walce z przestępczością internetową Komendant Główny Policji z szefami policji z innych państw

HAGA: O walce z przestępczością internetową Komendant Główny Policji z szefami policji z innych państw

Komendant Główny Policji, nadinsp. Jarosław Szymczyk w dniach 14 i 15 września br. uczestniczył w Europejskiej Konwencji Szefów Policji w siedzibie głównej Europolu w Hadze.

 

Szef polskiej Policji wystąpił w panelu dyskusyjnym na temat wyzwań, jakie stoją przed organami ścigania w dobie transformacji cyfrowej i nowych technologii informatycznych. Komendant Główny Policji omówił główne zagrożenia, związane z rozwojem nowych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych: oszustwa internetowe, handel narkotykami i bronią oraz kontakty grup terrorystycznych w sieci Internet, fałszywe alarmy bombowe, które prowadzą do paraliżu urzędów państwowych, szpitali, itp.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk podreślił, że zapobieganie i walka z cyberprzestępczością to jeden z priorytetów działań policyjnych w Polsce. Przypomniał, że w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji funkcjonują kilkunastosobowe grupy do walki z tego rodzaju przestępczością, a w Komendzie Głównej Policji w Warszawie w końcowej fazie tworzenia jest Biuro do Walki z Cyberprzestępczością.

Działania polskiej Policji wpisują się w Europejską Strategię Bezpieczeństwa Cybernetycznego, zgodnie z którą wszystkie państwa członkowskie UE powinny powołać do życia skuteczne, krajowe jednostki do ścigania cyberprzestępczości. Jak podkreślił Komendant Główny Policji, ostatnia misja ewaluacyjna UE w zakresie wdrażania zaleceń co do walki z cyberprzestępczością bardzo wysoko oceniła osiągnięcia polskiej Policji w tej dziedzinie.

Zdaniem Pana Generała zapobieganie i walka z cyberprzestępczością powinny opierać się:

  • po pierwsze – na ludziach z wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem w pracy operacyjnej, aby docierać np. do hermetycznych środowisk hakerskich;
  • po drugie – na odpowiednich narzędziach technicznych i prawnych (np. ustawa antyterrorystyczna w Polsce, która pozwala m.in. na blokowanie stron internetowych z niebezpiecznymi lub fałszywymi informacjami);
  • po trzecie – na współpracy międzynarodowej, a w szczególności na sprawnej i szybkiej wymianie informacji.

Ponadto szef polskiej Policji spotkał się z Dyrektorem Europolu, panem Rob’em Wainwright. Polska delegacja uczestniczyła również w kilku spotkaniach dwustronnych z przedstawicielami Policji oraz innych organów ścigania z Norwegii, Węgier, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii.

Spotkanie Komendanta Głównego Policji z panią Lynne Owens, Dyrektorem Generalnym Brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) dotyczyło wzmocnienia współpracy dwustronnej, zakresu odpowiedzialności NCA,
a w szczególności spraw bieżących, związanych z bezpieczeństwem polskich obywateli w Wielkiej Brytanii. Strona Polska zwróciła się z prośbą o zainteresowanie tej agencji zagrożeniami dla naszych obywateli - poza działaniami Policji w poszczególnych hrabstwach. Wyrażono oczekiwanie realizacji skutecznych przedsięwzięć, które będą służyć bezpieczeństwu Polaków. Strona brytyjska ze zrozumieniem odniosła się do polskiej inicjatywy. Planowane są dalsze ustalenia bilateralne.

Komendant Główny Policji brał również udział w krótkiej konferencji prasowej.

Blisko trzystu szefów policji i wyższych rangą przedstawicieli innych organów ścigania oraz ekspertów akademickich ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i innych państw spotkało w siedzibie głównej Europolu w Hadze podczas kolejnej, szóstej edycji Europejskiej Konwencji Szefów Policji.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Interpolu oraz najważniejszych instytucji Unii Europejskiej takich, jak Parlament Europejski.

Komendantowi Głównemu Policji towarzyszyli insp. Rafał Batkowski, Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP i podinsp. Paulina Filipowiak, kierownik sekcji ds. Europolu z ww. biura.

(BMWP KGP / mw)


Komentarze

Podobne informacje

Polscy policjanci uczestniczący w misji w Kosowie wspierają akcje charytatywne

Polscy policjanci uczestniczący w misji w Kosowie wspierają akcje charytatywne

2017-02-23 12:59:06

Żeby pomagać wystarczy pomysł i chęci. Podczas każdego wyjazdu na urlop, grupa policjantów JSPP przewozi transportem do Polski kilogramy nakrętek, które następnie są skupowane przez krajową firmę, a zarobione w ten sposób pieniądze pokrywają koszty rehabilitacji dziewczynki - Kingi Kręcigłowy – dziewczynki z zespołem Downa.


Dyżur konsularny w Göteborgu, 2-3 marca 2017

Dyżur konsularny w Göteborgu, 2-3 marca 2017

2017-02-18 11:11:41

Wydział Konsularny uprzejmie informuje, że w dniach 2-3 marca w Göteborgu odbędzie się dyżur konsularny. Jednocześnie informujemy, że zapisy na dyżur konsularny w celu złożenia wniosków o wydanie paszportu biometrycznego (dla osób powyżej 13 roku życia) zostały z uwagi na wyczerpanie miejsc zakończone.


Minister Witold Waszczykowski w programie: Sygnały dnia w Polskim Radiu

Minister Witold Waszczykowski w programie: Sygnały dnia w Polskim Radiu

2017-02-16 13:29:07

Działania Rosji, relacje Polski z Wielką Brytanią i Niemcami oraz nowe formaty współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO były tematami rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z redaktorem Piotrem Goćkiem w programie „Sygnały dnia” na antenie radiowej Jedynki.


Czescy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w kontenerze na śmieci

Czescy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w kontenerze na śmieci

2017-02-14 19:23:51

W sobotę 11 lutego 2017 r. około godziny 11.20 oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Libercu, za pośrednictwem telefonicznej linii alarmowej 158, został powiadomiony o znalezieniu przez przypadkową osobę, ciała noworodka w kontenerze na śmieci na ulicy Na Bídě w Libercu. Sprawą od początku zajmuje się Wydział Kryminalny i Dochodzeniowo - Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Libercu. 


Praha: Detektivní kancelář majitele Křyštofa Rutkowského organizuje v 14.02.2017

Praha: Detektivní kancelář majitele Křyštofa Rutkowského organizuje v 14.02.2017

2017-02-13 20:19:58

Detektivní kancelář, majitele Křyštofa Rutkowského organizuje v úterý, 14.2.2017 ve 14:00 hod v Hotelu Hilton v Praze, Pobřežni 1,  I 186 00, Praha 8 I, salonek KARLIN III, tiskovou konferenci, týkající se únosu nezletilé Sofie Sliti narozené 23.1.2008.


O walce z terroryzmem szef polskiej policji i CBŚP w Berlinie

O walce z terroryzmem szef polskiej policji i CBŚP w Berlinie

2017-02-11 11:20:40

Policji insp. Kamil Bracha uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez EUROPOL i Federalną Policję Kryminalną w Niemczech dotyczącą zwalczania terroryzmu. Delegacji towarzyszyła podinsp. Paulina Filipowiak koordynująca współpracę polskiej Policji z Europolem.


Szef MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku

Szef MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku

2017-02-09 12:54:53

Gdy przed rokiem, po raz pierwszy jako minister Spraw Zagranicznych, prezentowałem informację Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej, nie brakowało w moim wystąpieniu obaw i pesymistycznych ocen otoczenia międzynarodowego.


List gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do  Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej  z okazji Szafirowego Jubileuszu 65-lecia panowania

List gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z okazji Szafirowego Jubileuszu 65-lecia panowania

2017-02-08 08:34:45

Przez ostatnie 65 lat Wasza Królewska Mość była uosobieniem najszlachetniejszych cnót. List gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z okazji Szafirowego Jubileuszu 65-lecia panowania.


Premier Beata Szydło na nieformalnym szczycie UE na Malcie

Premier Beata Szydło na nieformalnym szczycie UE na Malcie

2017-02-03 18:39:05

Migracja, przyszłość Wspólnoty po opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię oraz przygotowania do 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich – to główne tematy rozmów na piątkowym nieformalnym szczycie w Valletcie. W spotkaniu weźmie udział premier Beata Szydło.


Minister Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu z ambasadorami UE i przedstawicielem Komisji Europejskiej z okazji trwającej od 1 stycznia prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej

Minister Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu z ambasadorami UE i przedstawicielem Komisji Europejskiej z okazji trwającej od 1 stycznia prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej

2017-02-02 08:22:55

– Sukces przewodnictwa maltańskiego będzie sukcesem nas wszystkich – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas lunchu roboczego zorganizowanego przez Natashę Meli Daudey, ambasador Malty w Polsce. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli również ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej akredytowani w Polsce oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.