Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach. Istotny dobry projekt

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach. Istotny dobry projekt

W budynkach spędzamy ok. 90 proc. naszego czasu, dlatego wybór projektu domu powinien być dobrze przemyślany. Podstawą jest funkcjonalność budynku uwzględniająca liczbę mieszkańców, ich styl życia i potrzeby.

Przy wyborze projektu duże znaczenie ma także wielkość działki i położenie budynku względem stron świata. Odpowiednie rozmieszczenie okien pozwoli ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem domu – radzą eksperci Velux Polska.

– Planując budowę domu, warto się zastanowić, czy wybierzemy projekt typowy z bardzo szerokiej oferty na rynku, czy zwrócimy się do architekta o opracowanie indywidualnego planu. Należy pamiętać o tym, że zarówno wybór projektu, jak i późniejsza budowa domu będą miały przez wiele lat wpływ na nasze warunki mieszkaniowe i na naszą jakość życia – mówi agencji Newseria Monika Kupska-Kupis z Velux Polska.

Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka, zarówno pod względem stylu, jak i wielkości. Zdaniem architektów najważniejsze, by dom był funkcjonalny i wygodny, a jego utrzymanie nie generowało zbyt wysokich kosztów. Już na etapie wyboru projektu trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań.

– Zachęcam, żeby nie patrzeć na dom tylko od strony stylu, typu architektury czy stylistyki, która nam odpowiada. Niezwykle ważne jest to, byśmy spojrzeli na ten dom od środka, czyli na jakość pomieszczeń, na ich liczbę, zorientowanie względem stron świata, na możliwość kontaktu z otoczeniem – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Wiele zależy od wielkości rodziny i stylu życia, jaki ona prowadzi. Przeanalizowanie potrzeb jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na koszty, jakie wiążą się z budową i późniejszym utrzymaniem domu.

– Zastanówmy się, czy ważne jest dla nas to, żeby duża była przestrzeń wspólna, czy chcemy mieć specjalne miejsce przeznaczone na nasze hobby, czy planujemy powiększenie rodziny, czy trzeba przeznaczyć pewną przestrzeń na pokoje dla dzieci – radzi Monika Kupska-Kupis.

Projekt jest uwarunkowany także przez wielkość działki, jej położenie i plany zagospodarowania przestrzennego danej okolicy. Ze względu na ograniczenia finansowe, większość inwestorów dysponuje niewielkim terenami, często o niestandardowym kształcie.

– Na niewielkie działki idealne są domy z użytkowym poddaszem, które oprócz bardzo szerokiej możliwości aranżacji pozwalają nam również w naturalny sposób wydzielić strefę dzienną od strefy prywatnej. Na poddaszu najczęściej znajdują się sypialnie, pokoje dzieci, łazienki, a parter domu jest wtedy przestrzenią wspólną, gdzie przyjmujemy gości – podkreśla Monika Kupska-Kupis.

Planując poddasze mieszkalne, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę kształt dachu. W przypadku małych domów najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny dach o prostym kształcie, który zapewni najwięcej przestrzeni użytkowej. Gdy dom jest nieco większy, lepiej zdecydować się na efektowny dach wielospadowy. Kluczowe znaczenie ma także usytuowanie budynku względem stron świata oraz wielkość i liczba okien. W salonie, w którym rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, najkorzystniejsza będzie ekspozycja na południowy zachód. Z kolei w sypialni komfort zapewni lokalizacja wschodnia lub północna.

– Bardzo ważne jest to, żeby okna otwierały nam dom na otoczenie. Na poddaszu okna dachowe muszą być umieszczone tak, żeby nie było poczucia zamknięcia czy klaustrofobii, ale żebyśmy mogli się cieszyć pełnią domu, ogrodem i otoczeniem – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Eksperci radzą, by powierzchnia przeszklenia stanowiła co najmniej 10 proc. powierzchni podłogi pokoju. Dlatego warto wybierać okna z największą powierzchnią szyby.

– Nie należy się tutaj obawiać, że w ten sposób narażamy się na nadmierne straty ciepła. Okna są dla nas źródłem pasywnej energii cieplnej zimą, kiedy ciepłe promienie słoneczne dodatkowo dogrzewają nam pomieszczenia. Więc tak naprawdę mają one bardzo dobry wpływ na bilans energetyczny, a oprócz tego dostarczają nam powietrze, bo możemy wietrzyć pomieszczenia w naturalny sposób. Poza tym naturalne światło jest najzdrowsze, bo przez tę swoją zmienność w zależności od pór roku czy dnia najlepiej odpowiada na nasze potrzeby – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis.

W przypadku okien zamontowanych od południa najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby. Z kolei od północy, gdzie straty ciepła są większe, najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową.

Z inicjatywy firmy VELUX i pięciu pracowni powstała kolekcja nowoczesnych i energooszczędnych projektów domów, które są oparte o ideę domów aktywnych. Architekci zachęcają do zredukowania zużycia energii poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce, właściwe zaplanowanie okien względem stron świata, zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i nowoczesnych systemów instalacji przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

– Idea domów aktywnych zakłada, że budujemy domy energooszczędne. Bardzo często te domy są zeroenergetyczne, ale niemniej ważne jest kryterium komfortu, zdrowia, czyli zapewnienie dobrego doświetlenia, dobrej jakości powietrza wewnętrznego. Patrzymy również na aspekt związany z ochroną środowiska, czyli budowanie z materiałów ekologicznych. To jest taka koncepcja holistycznego podejścia i spojrzenia na dom, co bardzo dobrze wpisuje się w nurt zrównoważonego budownictwa – mówi Monika Kupska-Kupis.

- newseria.pl, fot. Jon Callas
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Śnieżyca rozkwitła na dobre

Śnieżyca rozkwitła na dobre

2017-03-23 23:11:50

Chwilowe ochłodzenie wydłużyło okres kwitnienia śnieżycy wiosennej. Warto się spieszyć, gdyż kwitnie ona wyłącznie przez trzy tygodnie w roku. Na terenie poznańskiej dyrekcji LP można ją podziwiać w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.


[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

2017-03-20 08:51:54

Pierwsze, wiosenne promienie słońca dla leśniczego-szkółkarza są znakiem, że czas sadzić drzewa. Wiele osób sądzi, iż leśniczy, aby wyhodować np. dąb, chodzi po lesie sadząc żołędzie, to rzeczywistość wygląda inaczej.


Wawer: Wiosenna wymiana nasion w Wawerskim Centrum Kultury

Wawer: Wiosenna wymiana nasion w Wawerskim Centrum Kultury

2017-03-08 12:19:51

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich ogrodników z Wawra i całej Warszawy na wiosenną wymianę nasion. Ogrodniczą wiosnę zaczynamy od wysiewów i koniecznie potrzebujemy do tego celu nasion. Możemy je kupić w sklepie albo zebrać we własnym ogrodzie.


Wieści z ptasiego świata

Wieści z ptasiego świata

2017-03-02 15:02:59

Nadszedł czas powrotów ptaków z zimowisk, wkrótce zacznie się okres godowy, wysiadywanie jaj i bardzo pracowity okres wychowywania piskląt.


[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Sosna (nie)zwykła

Sosna (nie)zwykła

2017-01-18 19:20:13

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.


Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

2017-01-10 07:38:59

Działania poprawiające jakość powietrza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy o programie inwestycyjnym do planu gospodarki niskoemisyjnej. Budżet programu to 16 mld złotych.