Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach. Istotny dobry projekt

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach. Istotny dobry projekt

W budynkach spędzamy ok. 90 proc. naszego czasu, dlatego wybór projektu domu powinien być dobrze przemyślany. Podstawą jest funkcjonalność budynku uwzględniająca liczbę mieszkańców, ich styl życia i potrzeby.

Przy wyborze projektu duże znaczenie ma także wielkość działki i położenie budynku względem stron świata. Odpowiednie rozmieszczenie okien pozwoli ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem domu – radzą eksperci Velux Polska.

– Planując budowę domu, warto się zastanowić, czy wybierzemy projekt typowy z bardzo szerokiej oferty na rynku, czy zwrócimy się do architekta o opracowanie indywidualnego planu. Należy pamiętać o tym, że zarówno wybór projektu, jak i późniejsza budowa domu będą miały przez wiele lat wpływ na nasze warunki mieszkaniowe i na naszą jakość życia – mówi agencji Newseria Monika Kupska-Kupis z Velux Polska.

Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka, zarówno pod względem stylu, jak i wielkości. Zdaniem architektów najważniejsze, by dom był funkcjonalny i wygodny, a jego utrzymanie nie generowało zbyt wysokich kosztów. Już na etapie wyboru projektu trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań.

– Zachęcam, żeby nie patrzeć na dom tylko od strony stylu, typu architektury czy stylistyki, która nam odpowiada. Niezwykle ważne jest to, byśmy spojrzeli na ten dom od środka, czyli na jakość pomieszczeń, na ich liczbę, zorientowanie względem stron świata, na możliwość kontaktu z otoczeniem – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Wiele zależy od wielkości rodziny i stylu życia, jaki ona prowadzi. Przeanalizowanie potrzeb jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na koszty, jakie wiążą się z budową i późniejszym utrzymaniem domu.

– Zastanówmy się, czy ważne jest dla nas to, żeby duża była przestrzeń wspólna, czy chcemy mieć specjalne miejsce przeznaczone na nasze hobby, czy planujemy powiększenie rodziny, czy trzeba przeznaczyć pewną przestrzeń na pokoje dla dzieci – radzi Monika Kupska-Kupis.

Projekt jest uwarunkowany także przez wielkość działki, jej położenie i plany zagospodarowania przestrzennego danej okolicy. Ze względu na ograniczenia finansowe, większość inwestorów dysponuje niewielkim terenami, często o niestandardowym kształcie.

– Na niewielkie działki idealne są domy z użytkowym poddaszem, które oprócz bardzo szerokiej możliwości aranżacji pozwalają nam również w naturalny sposób wydzielić strefę dzienną od strefy prywatnej. Na poddaszu najczęściej znajdują się sypialnie, pokoje dzieci, łazienki, a parter domu jest wtedy przestrzenią wspólną, gdzie przyjmujemy gości – podkreśla Monika Kupska-Kupis.

Planując poddasze mieszkalne, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę kształt dachu. W przypadku małych domów najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny dach o prostym kształcie, który zapewni najwięcej przestrzeni użytkowej. Gdy dom jest nieco większy, lepiej zdecydować się na efektowny dach wielospadowy. Kluczowe znaczenie ma także usytuowanie budynku względem stron świata oraz wielkość i liczba okien. W salonie, w którym rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, najkorzystniejsza będzie ekspozycja na południowy zachód. Z kolei w sypialni komfort zapewni lokalizacja wschodnia lub północna.

– Bardzo ważne jest to, żeby okna otwierały nam dom na otoczenie. Na poddaszu okna dachowe muszą być umieszczone tak, żeby nie było poczucia zamknięcia czy klaustrofobii, ale żebyśmy mogli się cieszyć pełnią domu, ogrodem i otoczeniem – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Eksperci radzą, by powierzchnia przeszklenia stanowiła co najmniej 10 proc. powierzchni podłogi pokoju. Dlatego warto wybierać okna z największą powierzchnią szyby.

– Nie należy się tutaj obawiać, że w ten sposób narażamy się na nadmierne straty ciepła. Okna są dla nas źródłem pasywnej energii cieplnej zimą, kiedy ciepłe promienie słoneczne dodatkowo dogrzewają nam pomieszczenia. Więc tak naprawdę mają one bardzo dobry wpływ na bilans energetyczny, a oprócz tego dostarczają nam powietrze, bo możemy wietrzyć pomieszczenia w naturalny sposób. Poza tym naturalne światło jest najzdrowsze, bo przez tę swoją zmienność w zależności od pór roku czy dnia najlepiej odpowiada na nasze potrzeby – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis.

W przypadku okien zamontowanych od południa najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby. Z kolei od północy, gdzie straty ciepła są większe, najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową.

Z inicjatywy firmy VELUX i pięciu pracowni powstała kolekcja nowoczesnych i energooszczędnych projektów domów, które są oparte o ideę domów aktywnych. Architekci zachęcają do zredukowania zużycia energii poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce, właściwe zaplanowanie okien względem stron świata, zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i nowoczesnych systemów instalacji przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

– Idea domów aktywnych zakłada, że budujemy domy energooszczędne. Bardzo często te domy są zeroenergetyczne, ale niemniej ważne jest kryterium komfortu, zdrowia, czyli zapewnienie dobrego doświetlenia, dobrej jakości powietrza wewnętrznego. Patrzymy również na aspekt związany z ochroną środowiska, czyli budowanie z materiałów ekologicznych. To jest taka koncepcja holistycznego podejścia i spojrzenia na dom, co bardzo dobrze wpisuje się w nurt zrównoważonego budownictwa – mówi Monika Kupska-Kupis.

- newseria.pl, fot. Jon Callas
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Wyjątkowy projekt polskich architektów na Łódź Design Festival

Wyjątkowy projekt polskich architektów na Łódź Design Festival

2017-07-20 11:18:57

Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina. Wraz z IKEA, mecenasem projektu, poruszyli temat odpadów, pokazując, jak architektura może się przyczynić do ich redukcji. Tym razem projekt, w nowej odsłonie, zostanie zaprezentowany w październiku podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. 


Kazachstan: Polski Dzień Lasu. Ponad 200 drzew z Polski posadzili w Astanie komisarze pawilonów narodowych EXPO 2017

Kazachstan: Polski Dzień Lasu. Ponad 200 drzew z Polski posadzili w Astanie komisarze pawilonów narodowych EXPO 2017

2017-07-07 16:54:21

Ponad 200 drzew z Polski - dębów, lip, jabłoni i jarzębin - posadzili w Astanie, stolicy Kazachstanu, komisarze pawilonów narodowych trwającego właśnie EXPO 2017 oraz przedstawiciele lokalnych władz.


Miłe spotkanie ze żmijowym kwieciem

Miłe spotkanie ze żmijowym kwieciem

2017-06-29 02:48:30

Żmijowiec zwyczajny, chociaż jest bardziej okazały i zdecydowanie większy, to jest kuzynem niewielkiej niezapominajki. Obecnie trwa kwitnienie tej byliny.


[VIDEO] Polscy rolnicy świadomi zasad odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Sołtysi w dużej mierze przyczyniają się do sukcesu projektu!

[VIDEO] Polscy rolnicy świadomi zasad odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Sołtysi w dużej mierze przyczyniają się do sukcesu projektu!

2017-06-21 15:02:21

Rośnie świadomość polskich rolników odnośnie do zasad odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Już prawie 80 proc. prawidłowo postępuje z opakowaniami po środkach ochrony roślin.


Sokoły wędrowne dostały obrączki

Sokoły wędrowne dostały obrączki

2017-06-07 20:56:30

Pisklęta sokołów wędrownych z Nadleśnictwa Krynki (RDLP w Białymstoku) zostały zaobrączkowane. Młode ptaki pochodzą z kolejnego udanego lęgu w ramach ogólnopolskiego programu restytucji tego gatunku ptaków szponiastych.


Polacy wierzą w mity dotyczące pszczół i twierdzące, że masowo wymierają. Tymczasem od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

Polacy wierzą w mity dotyczące pszczół i twierdzące, że masowo wymierają. Tymczasem od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

2017-05-20 18:03:00

71 proc. Polaków jest przekonanych, że pszczoły masowo wymierają i jest ich zbyt mało. Tymczasem od lat 90. stale przybywa rodzin pszczelich. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, co daje 1,5 mln rodzin pszczelich, w których mieszka obecnie około 60 mld owadów.


Pospolita, ale bardzo wartościowa roślina

Pospolita, ale bardzo wartościowa roślina

2017-05-15 08:36:04

Wprawdzie mniszek lekarski nie jest typową leśną rośliną, to trudno wyobrazić sobie wiosenny krajobraz bez tych dużych, żółtych kwiatów, które już wkrótce zamieniają się w dmuchawce.


Nie przygarniaj młodych zwierząt!

Nie przygarniaj młodych zwierząt!

2017-04-26 12:43:40

Wiosna to czas, kiedy w lesie pojawiają się młode zwierzęta. Niestety, często są zabierane przez ludzi ze swojego naturalnego środowiska. Bogumiła Grabowska w tekście „Nie zabieraj mnie” wyjaśnia, dlaczego nie wolno ich przygarniać.


[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

2017-04-19 22:46:22

Szpaki to przepiękne ptaki. Zawsze eleganckie w błyszczących czarnych wdziankach, przyozdobionych perełkami. Ich żółte, długie dzioby są szpaczą wizytówką. Mało kto ma możliwość zobaczenia, jak się zachowują, kiedy są same. A jest na co popatrzeć.


[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

2017-04-10 08:56:10

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw