Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach. Istotny dobry projekt

Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach. Istotny dobry projekt

W budynkach spędzamy ok. 90 proc. naszego czasu, dlatego wybór projektu domu powinien być dobrze przemyślany. Podstawą jest funkcjonalność budynku uwzględniająca liczbę mieszkańców, ich styl życia i potrzeby.

Przy wyborze projektu duże znaczenie ma także wielkość działki i położenie budynku względem stron świata. Odpowiednie rozmieszczenie okien pozwoli ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem domu – radzą eksperci Velux Polska.

– Planując budowę domu, warto się zastanowić, czy wybierzemy projekt typowy z bardzo szerokiej oferty na rynku, czy zwrócimy się do architekta o opracowanie indywidualnego planu. Należy pamiętać o tym, że zarówno wybór projektu, jak i późniejsza budowa domu będą miały przez wiele lat wpływ na nasze warunki mieszkaniowe i na naszą jakość życia – mówi agencji Newseria Monika Kupska-Kupis z Velux Polska.

Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka, zarówno pod względem stylu, jak i wielkości. Zdaniem architektów najważniejsze, by dom był funkcjonalny i wygodny, a jego utrzymanie nie generowało zbyt wysokich kosztów. Już na etapie wyboru projektu trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań.

– Zachęcam, żeby nie patrzeć na dom tylko od strony stylu, typu architektury czy stylistyki, która nam odpowiada. Niezwykle ważne jest to, byśmy spojrzeli na ten dom od środka, czyli na jakość pomieszczeń, na ich liczbę, zorientowanie względem stron świata, na możliwość kontaktu z otoczeniem – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Wiele zależy od wielkości rodziny i stylu życia, jaki ona prowadzi. Przeanalizowanie potrzeb jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na koszty, jakie wiążą się z budową i późniejszym utrzymaniem domu.

– Zastanówmy się, czy ważne jest dla nas to, żeby duża była przestrzeń wspólna, czy chcemy mieć specjalne miejsce przeznaczone na nasze hobby, czy planujemy powiększenie rodziny, czy trzeba przeznaczyć pewną przestrzeń na pokoje dla dzieci – radzi Monika Kupska-Kupis.

Projekt jest uwarunkowany także przez wielkość działki, jej położenie i plany zagospodarowania przestrzennego danej okolicy. Ze względu na ograniczenia finansowe, większość inwestorów dysponuje niewielkim terenami, często o niestandardowym kształcie.

– Na niewielkie działki idealne są domy z użytkowym poddaszem, które oprócz bardzo szerokiej możliwości aranżacji pozwalają nam również w naturalny sposób wydzielić strefę dzienną od strefy prywatnej. Na poddaszu najczęściej znajdują się sypialnie, pokoje dzieci, łazienki, a parter domu jest wtedy przestrzenią wspólną, gdzie przyjmujemy gości – podkreśla Monika Kupska-Kupis.

Planując poddasze mieszkalne, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę kształt dachu. W przypadku małych domów najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny dach o prostym kształcie, który zapewni najwięcej przestrzeni użytkowej. Gdy dom jest nieco większy, lepiej zdecydować się na efektowny dach wielospadowy. Kluczowe znaczenie ma także usytuowanie budynku względem stron świata oraz wielkość i liczba okien. W salonie, w którym rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, najkorzystniejsza będzie ekspozycja na południowy zachód. Z kolei w sypialni komfort zapewni lokalizacja wschodnia lub północna.

– Bardzo ważne jest to, żeby okna otwierały nam dom na otoczenie. Na poddaszu okna dachowe muszą być umieszczone tak, żeby nie było poczucia zamknięcia czy klaustrofobii, ale żebyśmy mogli się cieszyć pełnią domu, ogrodem i otoczeniem – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Eksperci radzą, by powierzchnia przeszklenia stanowiła co najmniej 10 proc. powierzchni podłogi pokoju. Dlatego warto wybierać okna z największą powierzchnią szyby.

– Nie należy się tutaj obawiać, że w ten sposób narażamy się na nadmierne straty ciepła. Okna są dla nas źródłem pasywnej energii cieplnej zimą, kiedy ciepłe promienie słoneczne dodatkowo dogrzewają nam pomieszczenia. Więc tak naprawdę mają one bardzo dobry wpływ na bilans energetyczny, a oprócz tego dostarczają nam powietrze, bo możemy wietrzyć pomieszczenia w naturalny sposób. Poza tym naturalne światło jest najzdrowsze, bo przez tę swoją zmienność w zależności od pór roku czy dnia najlepiej odpowiada na nasze potrzeby – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis.

W przypadku okien zamontowanych od południa najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby. Z kolei od północy, gdzie straty ciepła są większe, najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową.

Z inicjatywy firmy VELUX i pięciu pracowni powstała kolekcja nowoczesnych i energooszczędnych projektów domów, które są oparte o ideę domów aktywnych. Architekci zachęcają do zredukowania zużycia energii poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce, właściwe zaplanowanie okien względem stron świata, zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i nowoczesnych systemów instalacji przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

– Idea domów aktywnych zakłada, że budujemy domy energooszczędne. Bardzo często te domy są zeroenergetyczne, ale niemniej ważne jest kryterium komfortu, zdrowia, czyli zapewnienie dobrego doświetlenia, dobrej jakości powietrza wewnętrznego. Patrzymy również na aspekt związany z ochroną środowiska, czyli budowanie z materiałów ekologicznych. To jest taka koncepcja holistycznego podejścia i spojrzenia na dom, co bardzo dobrze wpisuje się w nurt zrównoważonego budownictwa – mówi Monika Kupska-Kupis.

- newseria.pl, fot. Jon Callas
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Polacy wierzą w mity dotyczące pszczół i twierdzące, że masowo wymierają. Tymczasem od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

Polacy wierzą w mity dotyczące pszczół i twierdzące, że masowo wymierają. Tymczasem od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

2017-05-20 18:03:00

71 proc. Polaków jest przekonanych, że pszczoły masowo wymierają i jest ich zbyt mało. Tymczasem od lat 90. stale przybywa rodzin pszczelich. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, co daje 1,5 mln rodzin pszczelich, w których mieszka obecnie około 60 mld owadów.


Pospolita, ale bardzo wartościowa roślina

Pospolita, ale bardzo wartościowa roślina

2017-05-15 08:36:04

Wprawdzie mniszek lekarski nie jest typową leśną rośliną, to trudno wyobrazić sobie wiosenny krajobraz bez tych dużych, żółtych kwiatów, które już wkrótce zamieniają się w dmuchawce.


Nie przygarniaj młodych zwierząt!

Nie przygarniaj młodych zwierząt!

2017-04-26 12:43:40

Wiosna to czas, kiedy w lesie pojawiają się młode zwierzęta. Niestety, często są zabierane przez ludzi ze swojego naturalnego środowiska. Bogumiła Grabowska w tekście „Nie zabieraj mnie” wyjaśnia, dlaczego nie wolno ich przygarniać.


[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

2017-04-19 22:46:22

Szpaki to przepiękne ptaki. Zawsze eleganckie w błyszczących czarnych wdziankach, przyozdobionych perełkami. Ich żółte, długie dzioby są szpaczą wizytówką. Mało kto ma możliwość zobaczenia, jak się zachowują, kiedy są same. A jest na co popatrzeć.


[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

2017-04-10 08:56:10

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw


Wiosna to czas na porządki w organizmie!

Wiosna to czas na porządki w organizmie!

2017-04-06 12:55:00

Na wiosnę robimy porządki w mieszkaniach, ale to też dobry moment aby zrobić porządek w swoim ciele – zatroszczyć się o przesuszoną skórę i włosy.


Województwo Podkarpackie: Własny prąd napędza ujęcie wody w Sieniawie

Województwo Podkarpackie: Własny prąd napędza ujęcie wody w Sieniawie

2017-04-06 11:22:18

W Zakładzie Uzdatniania wody w Sieniawie, w województwie podkarpackim, działa mała elektrownia wodna.  Została ona oddana do użytku po pracach modernizacyjnych w styczniu 2015 roku. Inwestycja zlokalizowana jest w korpusie zapory wodnej przy  Zakładzie Uzdatniania Wody w Sieniawie. MEW Sieniawa  wykorzystuje energię potencjalną spiętrzonej wody  do produkcji energii elektrycznej.


Sprzątnęli po huraganie, zaczynają sadzić las

Sprzątnęli po huraganie, zaczynają sadzić las

2017-03-29 14:04:21

Przez dziewięć miesięcy leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice (RDLP w Radomiu) usuwali połamane przez ubiegłoroczny huragan drzewa. W końcu na zniszczonym terenie zaczynają sadzić drzewa.


Śnieżyca rozkwitła na dobre

Śnieżyca rozkwitła na dobre

2017-03-23 23:11:50

Chwilowe ochłodzenie wydłużyło okres kwitnienia śnieżycy wiosennej. Warto się spieszyć, gdyż kwitnie ona wyłącznie przez trzy tygodnie w roku. Na terenie poznańskiej dyrekcji LP można ją podziwiać w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.


[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

2017-03-20 08:51:54

Pierwsze, wiosenne promienie słońca dla leśniczego-szkółkarza są znakiem, że czas sadzić drzewa. Wiele osób sądzi, iż leśniczy, aby wyhodować np. dąb, chodzi po lesie sadząc żołędzie, to rzeczywistość wygląda inaczej.