Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!

Nowe otwarcie Parku Śląskiego

Nowe otwarcie Parku Śląskiego

Wykorzystać potencjał i zaprojektować przyszłość Parku Śląskiego. Taki cel przyświeca pracom powołanego przez marszałka Konwentu ds. Parku Śląskiego

 

 

 

„Gdy ten park powstawał, ktoś miał odwagę, wizję, by stworzyć tu niepowtarzalne miejsce, które do dziś imponuje rozmachem, a w tamtych czasach było czymś innowacyjnym i nowoczesnym. Ten park będzie żył, jeżeli będą tu ludzie, dlatego potrzebni są architekci, urbaniści, sportowcy, żeby myśleć o takich niepowtarzalnych funkcjach, które sprawią, że będziemy chcieli tu spędzać czas. Chciałbym, by było to miejsce zielone, tętniące życiem, by każdego dnia działy się tu nieprawdopodobne rzeczy” – uzasadniał ideę powołania konwentu marszałek Wojciech Saługa.

Konwent jest ciałem apolitycznym i ma służyć radą i doświadczeniem przy kształtowaniu i budowaniu wizji rozwoju Parku Śląskiego, jednej z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie unikalnych przestrzeni w Europie.

Jak podkreślają jego członkowie, Park Śląski to obiekt dysponujący ogromnym, ale wciąż niewykorzystanym potencjałem.

„Teren parku to coś więcej niż tylko miejsce wypoczynku. To szansa na stworzenie przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i technologicznej. Miejsce, w którym pozytywne emocje, pomysły, idee są przekładane na konkretne działania. Przykładem jest pomysł przekształcenia Parku Rzeźby w Światowy Park Rzeźby, miejsce, w którym kraje europejskie mogą przedstawiać prace swoich artystów, ale także komunikować najistotniejsze wydarzenia kulturalne na mapie Europy” – przekonują zgodnie czlonkowie konwentu.

Najpilniejszym wyzwaniem wydaje się opracowanie strategii dla modernizowanego Stadionu Śląskiego, który ma ponownie stać się areną wielkich sportowych i muzycznych wydarzeń jesienią przyszłego roku. Plany związane z wykorzystaniem możliwości obiektu wyraziły już Polski Związek Lekkiej Atletyki i Polski Związek Biathlonu. Prowadzone są ponadto rozmowy z Akademią Wychowania Fizycznego, by młodzi sportowcy mogli się kształcić na tym nowoczesnym obiekcie.

„Myślimy o całości parku, ale konieczne jest stworzenie agendy działań i znalezienie dobrej formuły także na to miejsce. Każdy z nas ma miłe wspomnienia związane ze Stadionem Śląskim i przyszedł czas, by przywrócić pozytywne emocje związane z tym obiektem” – podkreślał jeden z członków konwentu Kamil Durczok.

W trakcie otwartego dla mediów spotkania uczestnicy konwentu mówili również o potrzebie traktowania parku jako spójnej całości i sprawienia, by to kultowe miejsce w skali regionu stało się rozpoznawalne w całej Europie. Właśnie dlatego niezbędna jest kompleksowa wizja rozwoju parku w perspektywie najbliższych 20-30 lat.

„Powinniśmy spojrzeć na park w dłuższej perspektywie, zastanowić się nad sposobem jego zarządzania i funkcjonowania. Śląski Ogród Zoologiczny, Stadion Śląski czy Planetarium Śląskie muszą wspólnie tworzyć coś niezwykłego, ale także nowe obiekty, które tu powstaną, powinny w tę wspólną wizję parku się wpisywać” – stwierdził Jerzy Buzek.

W skład konwentu wchodzi kilkanaście osób, wśród nich: Jerzy Buzek, Jerzy Dudek, Kamil Durczok, Irena Szewińska, Tomasz Konior, Artur Rojek, Tomasz Ziółkowski, Jarosław Makowski, Jan Kubec, Paweł Jaworski i Bohus Hlavaty. Konwent jest otwarty na współpracę ze wszystkimi środowiskami, którym na sercu leży dobro parku i w najbliższym czasie spotka się m.in. z rektorami śląskich uczelni, prezydentami i burmistrzami miast oraz przedsiębiorcami.

 

 

Fot. BP Tomasz Żak


Komentarze

Podobne informacje

Rumunia: Kluż-Napoka - wypad do stolicy Transylwani

Rumunia: Kluż-Napoka - wypad do stolicy Transylwani

2017-06-19 15:44:28

Poleć z nami na przedłużony weekend do Transylwanii. Zachwyć się kulturą, historią oraz gościnnością lokalnej ludności.


W związku z narastającym kryzysem politycznym, MSZ ostrzega przed podróżami do Gwinei Bissau

W związku z narastającym kryzysem politycznym, MSZ ostrzega przed podróżami do Gwinei Bissau

2017-06-01 13:31:25

W związku z trwającym od połowy 2015 roku impasem politycznym, sytuacja bezpieczeństwa w Gwinei Bissau pogarsza się. Dochodzić może do groźnych demonstracji i zamieszek. Nie można wykluczyć gwałtownej eskalacji kryzysu.


Warszawa: Kawiarnia na bulwarze otwarta

Warszawa: Kawiarnia na bulwarze otwarta

2017-05-27 09:13:51

W piątek, 26 maja, rozpoczęła swoją działalność kawiarnia zlokalizowana w pawilonie na bulwarze Jana Karskiego. Oprócz kawy w pawilonie będzie można również zaopatrzyć się w wiedzę na temat warszawskich atrakcji turystycznych oraz skorzystać ze specjalnej oferty wydarzeń kulturalnych.


Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim!

Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim!

2017-05-19 19:32:54

Wzbudził zainteresowanie mediów i fanów kolejnictwa, zanim jeszcze dotarł do naszego województwa. To prawda - Pomorze Zachodnie będzie miało swój własny Złoty Pociąg. To prezent dla wszystkich pasażerów i pasjonatów kolei - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. We wrześniu 2016 roku województwo podpisało ogromny kontrakt, wart 250 mln zł, na wykonanie i dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (tzw. EZT). W złotych barwach jeździć będzie „Impuls”, który jako pierwszy z tej dużej puli trafi do naszego regionu. Województwo nie planuje zmiany kolorystyki swoich pojazdów. Będzie tylko jeden Złoty Pociąg. To pomysł promocyjny, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak zmienia się Pomorze Zachodnie, także w sferze infrastrukturalnej. - Złoty Pociąg odnalazł się na Pomorzu Zachodnim. Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić naszych pasażerów, którzy rocznie w liczbie 7-8 mln korzystają z usług przewozów regionalnych w naszym regionie. Bez nich nie byłoby nowych inwestycji i Złotego Pociągu. Dzięki temu, że nasi mieszkańcy wierzą w kolej, rokrocznie pociągi Przewozów wykonują gigantyczną pracę – mogłyby okrążyć Ziemię 138 razy! Złoty Pociąg to także prezent dla wszystkich miłośników kolei, których w naszym regionie jest wyjątkowo dużo – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas piątkowej (19 maja br.) konferencji prasowej.


Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne?

Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne?

2017-05-12 21:11:57

Łęgi nadwiślane są naturalną formą roślinności porastającej nabrzeża Wisły w granicach współczesnego – holoceńskiego zasięgu. Las łęgowy jest najżyźniejszą polską formacją leśną - o najwyższej bioróżnorodności. Ich produktywność jest porównywalna z dżunglą – równikowym lasem tropikalnym.


Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

2017-05-09 07:46:35

Już od czerech lat warszawiacy przychodzą po spokój i relaks do zrewitalizowanego Ogrodu Krasińskich. 10 maja 2014 roku zaprezentowano nową szatę parku, nawiązującą do słynnego XIX-wiecznego projektu Franciszka Szaniora i uzupełnioną o nowe rozwiązania takie jak np. fontanna-pluskowisko.


Darłowo i czasy króla Eryka Pomorskiego

Darłowo i czasy króla Eryka Pomorskiego

2017-05-08 06:39:57

W Darłowie będzie się można przenieść jeszcze bardziej do czasów króla Eryka Pomorskiego. Wszystko za sprawą rekonstrukcji historycznego zamku i jego otoczenia. Projekt władz miejskich otrzyma wsparcie z RPO WZ 2014-2020. Umowę podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz burmistrz Arkadiusz Klimowicz. Uroczystość miała miejsce w piątek, 5 maja 2017 roku w Darłowie.


Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

2017-04-27 14:21:02

W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców, również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin.


Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

2017-04-24 19:48:19

Do 4 maja przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert w przetargu na wykonanie nowego wejścia do warszawskiego zoo. Powstanie ono od strony ul. Jagiellońskiej, na wysokości placu Hallera. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca, będzie miał maksymalnie 90 dni na wykonanie inwestycji.


Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

2017-04-19 10:52:52

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.