Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Nowe otwarcie Parku Śląskiego

Nowe otwarcie Parku Śląskiego

Wykorzystać potencjał i zaprojektować przyszłość Parku Śląskiego. Taki cel przyświeca pracom powołanego przez marszałka Konwentu ds. Parku Śląskiego

 

 

 

„Gdy ten park powstawał, ktoś miał odwagę, wizję, by stworzyć tu niepowtarzalne miejsce, które do dziś imponuje rozmachem, a w tamtych czasach było czymś innowacyjnym i nowoczesnym. Ten park będzie żył, jeżeli będą tu ludzie, dlatego potrzebni są architekci, urbaniści, sportowcy, żeby myśleć o takich niepowtarzalnych funkcjach, które sprawią, że będziemy chcieli tu spędzać czas. Chciałbym, by było to miejsce zielone, tętniące życiem, by każdego dnia działy się tu nieprawdopodobne rzeczy” – uzasadniał ideę powołania konwentu marszałek Wojciech Saługa.

Konwent jest ciałem apolitycznym i ma służyć radą i doświadczeniem przy kształtowaniu i budowaniu wizji rozwoju Parku Śląskiego, jednej z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie unikalnych przestrzeni w Europie.

Jak podkreślają jego członkowie, Park Śląski to obiekt dysponujący ogromnym, ale wciąż niewykorzystanym potencjałem.

„Teren parku to coś więcej niż tylko miejsce wypoczynku. To szansa na stworzenie przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i technologicznej. Miejsce, w którym pozytywne emocje, pomysły, idee są przekładane na konkretne działania. Przykładem jest pomysł przekształcenia Parku Rzeźby w Światowy Park Rzeźby, miejsce, w którym kraje europejskie mogą przedstawiać prace swoich artystów, ale także komunikować najistotniejsze wydarzenia kulturalne na mapie Europy” – przekonują zgodnie czlonkowie konwentu.

Najpilniejszym wyzwaniem wydaje się opracowanie strategii dla modernizowanego Stadionu Śląskiego, który ma ponownie stać się areną wielkich sportowych i muzycznych wydarzeń jesienią przyszłego roku. Plany związane z wykorzystaniem możliwości obiektu wyraziły już Polski Związek Lekkiej Atletyki i Polski Związek Biathlonu. Prowadzone są ponadto rozmowy z Akademią Wychowania Fizycznego, by młodzi sportowcy mogli się kształcić na tym nowoczesnym obiekcie.

„Myślimy o całości parku, ale konieczne jest stworzenie agendy działań i znalezienie dobrej formuły także na to miejsce. Każdy z nas ma miłe wspomnienia związane ze Stadionem Śląskim i przyszedł czas, by przywrócić pozytywne emocje związane z tym obiektem” – podkreślał jeden z członków konwentu Kamil Durczok.

W trakcie otwartego dla mediów spotkania uczestnicy konwentu mówili również o potrzebie traktowania parku jako spójnej całości i sprawienia, by to kultowe miejsce w skali regionu stało się rozpoznawalne w całej Europie. Właśnie dlatego niezbędna jest kompleksowa wizja rozwoju parku w perspektywie najbliższych 20-30 lat.

„Powinniśmy spojrzeć na park w dłuższej perspektywie, zastanowić się nad sposobem jego zarządzania i funkcjonowania. Śląski Ogród Zoologiczny, Stadion Śląski czy Planetarium Śląskie muszą wspólnie tworzyć coś niezwykłego, ale także nowe obiekty, które tu powstaną, powinny w tę wspólną wizję parku się wpisywać” – stwierdził Jerzy Buzek.

W skład konwentu wchodzi kilkanaście osób, wśród nich: Jerzy Buzek, Jerzy Dudek, Kamil Durczok, Irena Szewińska, Tomasz Konior, Artur Rojek, Tomasz Ziółkowski, Jarosław Makowski, Jan Kubec, Paweł Jaworski i Bohus Hlavaty. Konwent jest otwarty na współpracę ze wszystkimi środowiskami, którym na sercu leży dobro parku i w najbliższym czasie spotka się m.in. z rektorami śląskich uczelni, prezydentami i burmistrzami miast oraz przedsiębiorcami.

 

 

Fot. BP Tomasz Żak


Komentarze

Podobne informacje

Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

2017-02-16 17:24:13

Ze względu na wzrost napięcia w Górskim Karabachu oraz w siedmiu rejonach Azerbejdżanu (Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam), Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróżowanie na te tereny oraz do przylegających do nich obszarów.


Res Sacra Miser powoli odzyskuje blask

Res Sacra Miser powoli odzyskuje blask

2017-02-13 08:14:54

Widać efekty trzeciego etapu prac konserwatorsko - rekonstruktorskich w kaplicy Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu 62. Był on możliwy dzięki miejskim dotacjom w wysokości blisko 250 tys. zł, co stanowi 80% udziału w całkowitych kosztach inwestycji.


7 polskich hoteli wśród najlepszych na świecie

7 polskich hoteli wśród najlepszych na świecie

2017-02-09 14:32:07

Na   podstawie   prawie   miliona   opinii   internautów,   portal   HolidayCheck   wybrał   najlepsze   hotele   na świecie, przyznając już po raz 12. nagrody HolidayCheck Award 2017. Pośród nagrodzonych jest aż 7 z Polski. W tym roku zostały dodatkowo docenione te obiekty, które najwyższe opinie otrzymują już od 5 lat.


Nowy Tomyśl - Klub Miłośników Podróży: Przez kontynenty - Etiopia – religia i obyczaje

Nowy Tomyśl - Klub Miłośników Podróży: Przez kontynenty - Etiopia – religia i obyczaje

2017-02-08 16:25:49

W poniedziałek, 6 lutego gościem Klubu Miłośników Podróży „Przez kontynenty” działającym w nowotomyskiej bibliotece była Stanisława Waszkowiak, nowotomyślanka, emerytowana nauczycielka, podróżniczka i fotografik.


Trudniej wyjechać na zimowy urlop

Trudniej wyjechać na zimowy urlop

2017-02-02 09:45:45

Zimowe urlopy poza domem to rzadkość. Zaledwie co ósmy Polak wyjeżdża zimą na narty lub do ciepłych krajów. Najczęściej wybiera rodzime góry, ewentualnie Austrię, Słowację, Czechy i Włochy. Na cieplejsze zakątki świata decydują się nieliczni. Średni koszt zimowego urlopu dla jednej osoby wynosi 1093 zł – wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.


Warszawiacy obejrzeli odrestaurowane zabytki

Warszawiacy obejrzeli odrestaurowane zabytki

2017-01-31 09:40:27

Fort Legionów i Traugutta, kościół św. Jacka i figura Matki Boskiej, kaplica Kotowskich i kamieniczki na Starym Mieście , m.in. te odrestaurowane zabytki mieszkańcy mogli podziwiać w ostatni weekend podczas spaceru „Warszawskie konserwacje”.


Kamerun – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Kamerun – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

2017-01-28 19:44:05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do północnego i wschodniego Kamerunu, a także w rejon półwyspu Bakassi.


Polski MSZ odradza podróże do Gambii!

Polski MSZ odradza podróże do Gambii!

2017-01-25 09:00:45

Z uwagi na napiętą sytuację polityczną po wyborach prezydenckich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Gambii.


[VIDEO] Styczeń to dobry okres na upolowanie oferty wakacyjnej. Wyjazdy są nawet do 35 proc. tańsze

[VIDEO] Styczeń to dobry okres na upolowanie oferty wakacyjnej. Wyjazdy są nawet do 35 proc. tańsze

2017-01-19 11:18:11

Letnia oferta biur podróży dobrze się sprzedaje. Liczba klientów, którzy wakacyjny wyjazd rezerwują na początku roku, jest o 40 proc. wyższa niż rok temu – wynika ze statystyk Neckermann Podróże. O wyborze kierunku decydują nie tylko walory wypoczynkowe, lecz także kwestie bezpieczeństwa. Najchętniej wybierana jest Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Chorwacja i Polska. Rośnie też popularność Sycylii. Klienci coraz częściej wybierają oferty szyte na miarę, np. skierowane do seniorów.


Renowacja szlaków turystycznych w Łodzi

Renowacja szlaków turystycznych w Łodzi

2017-01-17 08:30:12

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła konkurs na realizację zadania publicznego „Renowacja i promocja sieci znakowanych szlaków turystycznych Miasta Łodzi (pieszych i rowerowych)". Projekt skierowany jest do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i wszystkich podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w dziedzinie turystyki.