Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Startupy w Pałacu Prezydenckim

Startupy w Pałacu Prezydenckim

Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim dziesięcioro młodych przedsiębiorców zaprezentowało we wtorek przed Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim,  inwestorami, urzędnikami oraz ambasadorami swoje wyjątkowo innowacyjne firmy. - Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.

Andrzej Duda wręczył siedmiu startupom zaproszonym na spotkanie specjalne "paszporty" uprawniające do wstępu na pokład samolotu specjalnego, którym udawać się będzie w podróże zagraniczne. Przedstawiciele wyróżnionych startupów będą mogli w ciągu najbliższego roku towarzyszyć prezydentowi podczas jednej z takich podroży, aby w ten sposób promować swój pomysł także za granicą.

Zaproszenie otrzymały: FlyTech UAV - firma m.in. produkująca innowacyjne latające systemy bezzałogowe - drony; Migam - twórca specjalne aplikacji dla osób niesłyszących; Nexbio - firma biotechnologiczna zajmująca się identyfikowaniem organizmów zagrażających uprawom roślinnym. Ponadto zaproszenie otrzymały: Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania; Elmodis - startup, który tworzy rozwiązanie sprzętowe i programowe poprawiające efektywności maszyn przemysłowych, Kontakt.io - który łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon oraz VoicePin - twórca systemu głosowego potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji.

Natomiast Mateusz Morawiecki wręczył przedstawicielom trzech startupów specjalne "paszporty", które uprawniają do udziału w listopadowym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii i biznesu.

Otrzymały je trzy firmy: Reality Games - studio m.in. produkujące gry, SatAgro - serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw oraz Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

- Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

- Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną - mówił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.

Andrzej Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką oparta na wiedzy.

- Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawickim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi - oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu a także wsparcie finansowe i poprze specjalne programy.

Wicepremier Morawicki podkreślił, że "komponent informatyczny", związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak podkreślił, to "dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów".

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim swoją działalność zaprezentowały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

Organizatorami spotkania była Kancelaria Prezydenta RP oraz Fundacja Startup Poland; jego celem jest promowanie innowacyjności polskiej gospodarki. Fundacja Startup Poland przeprowadziła otwarty nabór przedsiębiorstw, z których wybrana została finałowa dziesiątka zaproszona na spotkanie z prezydentem.

Finałowa dziesiątka zaproszona do Pałacu Prezydenckiego:

1.   FlyTech UAV - firma odpowiadająca na potrzeby rynku w zakresie produkcji oraz implementacji innowacyjnych latających systemów bezzałogowych - dronów.
2.   Kontakt.io - łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon.
3.   Migam - dzięki rozwiązaniom firmy strony internetowe i e-usługi stają się dostępne dla wielu osób niesłyszących.
4.   Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.
5.   Nexbio - jest firmą biotechnologiczną oferującą rozwiązania umożliwiające zidentyfikowanie organizmów zagrażających różnego rodzaju uprawom roślinnym.
6.   Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania.
7.   Reality Games - studio produkujące gry i firma, która znalazła nowe możliwości komercjalizacji tzw. BIG DATA.
8.   SatAgro - to serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw.
9.   Elmodis -startup, który produkuje zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe, monitorujące dane potrzebne do poprawy efektywności energetycznej i operacyjnej maszyn.
10.  VoicePin - system, który może być wykorzystywany dla potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji, będący rozwiązaniem tańszym niż inne biometryczne sposoby identyfikacji.

Jest rok 2012. Przemysławowi Żelazowskiemu, naukowcowi z doktoratem po Oksfordzie, specjalizującemu się w  dziedzinie nauk o Ziemi,  kończy się właśnie w Rzymie kontrakt z ONZ. Przez poprzednie dwa lata zajmował się  satelitarnym monitoringiem lasów tropikalnych na całym świecie. To wyjątkowe doświadczenie, ale naukowiec  doskonale wie, że w polskich warunkach lasami tropikalnymi trudno się będzie zajmować. – Szukałem pomysłu,  jak wykorzystać te same technologie na polskim gruncie. Odpowiedź mogła być tylko jedna: rolnictwo, a  dokładniej: rolnictwo precyzyjne – wspomina dzisiaj.

Idea aplikacji, jaką zaprojektował Żelazowski, jest prosta: z zasobów amerykańskiej agencji NASA oraz  Europejskiej Agencji Kosmicznej (zasobów darmowych, dzięki coraz popularniejszej idei Otwartych Danych,  które nakazuje urzędom publiczne udostępnianie gromadzonych informacji) pobierane są satelitarne zdjęcia pól  uprawnych. Szczególne właściwości tych zdjęć – np. uchwycenie niewidzialnej ludzkim okiem podczerwieni –  pozwalają na systematyczny monitoring kondycji roślin, dzięki czemu wiadomo,  gdzie i na jaką skalę konieczne  jest wsparcie w postaci nawozów sztucznych. W przypadku bardzo rozproszonych albo wielkich, liczących  powyżej 50 hektarów gospodarstw to bezcenna informacja – rolnicy nie mają czasu na systematyczną kontrolę ogromnych połaci ziemi. – Wcześniej mogli więc tylko ogólnie oszacować zapotrzebowanie na nawozy i najczęściej stosowali na całym polu jednolitą dawkę. W efekcie część roślin otrzymywała albo niewystarczające albo nadmierne ilości nawozów. Zbyt małe dawki powodowały gorsze plony, zbyt duże -  skutkowały skażeniem okolicznych wód gruntowych – mówi  naukowiec.

Teraz, dzięki aplikacji jego firmy SatAgro, na podstawie sfotografowanych roślin algorytm ustala ilości chlorofilu na danym obszarze i pozwala różnicować dawki z taką precyzją, że w jednym sezonie mogą powstać co najmniej trzy aktualne mapy danego pola z pięcioma wyodrębnionymi strefami.

O pierwszych klientów nie było łatwo, niektórzy pukali się w czoło. Ale w końcu udało się trafić na entuzjastów rolnictwa precyzyjnego i dziś z usług aplikacji korzysta już 20 wielkich gospodarstw w kraju (najwięcej na Opolszczyźnie). Aplikacja SatAgro nie jest co prawda pierwsza i jedyna na świecie, ale wyróżnia ją wysoki stopień automatyzacji całego procesu: od momentu przelotu satelity, przesyłu zebranych danych na serwery agencji kosmicznej, połączenia się z nimi i przeszukania zasobów, aż do przekazania odpowiednich instrukcji dla rozsiewaczy i opryskiwaczy. Do tego nie potrzebny jest człowiek, a to obniża koszty.

Na razie SatAgro jest jeszcze na niewielkim minusie, ale w najbliższym roku firma liczy na pierwsze zyski. Dlatego też nie szuka pilnie inwestora, ważniejsza jest dziś promocja jego aplikacji i zachęcanie rolników do skorzystania z precyzyjnych danych. – Dzięki tej aplikacji możemy mieć realny wpływ na ochronę środowiska i ograniczenie zanieczyszczenia wód gruntowych. Marzy mi się, by zauważyły ten fakt administracja publiczna i samorządy lokalne – mówi naukowiec-biznesmen.

We wtorek Przemysław Żelazowski zaprezentuje swoją firmę przed prezydentem Andrzejem Dudą i zaproszonymi przez niego gośćmi. Oprócz właściciela SatAgro w Pałacu Prezydenckim wystąpią założyciele dziewięciu innych innowacyjnych, młodych firm, wybranych spośród 200 zgłoszeń z całej Polski. Prezentacje to główny element projektu Startupy w Pałacu - wspólnej inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP oraz Fundacji Startup Poland.Akcja ma pomóc młodym przedsiębiorcom w nawiązaniu nowych kontaktów z przedstawicielami świata biznesu, w tym inwestorami z całej Polski, którzy zostali zaproszeni na spotkanie.

- prezydent.pl, fot. Krzysztof Sitkowski
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Ambasador odwiedził targi Stockholm Furniture and Light Fair

Ambasador odwiedził targi Stockholm Furniture and Light Fair

2017-02-18 11:18:15

Ambasador Wiesław Tarka spotkał się z przedstawicielami polskich producentów mebli i oświetlenia. Na największej w Szwecji imprezie wystawienniczej branży meblarskiej i oświetlenia polscy przedsiębiorcy reprezentowani byli przez: Lampex, Lumines Lighting, Lupus, Ridex, Vank, Bell`Esempio oraz SITS.


W tym roku waloryzacja emerytur i rent będzie niska i wyniesie 0,44 proc

W tym roku waloryzacja emerytur i rent będzie niska i wyniesie 0,44 proc

2017-02-16 12:57:22

W tym roku waloryzacja emerytur i rent będzie niska i wyniesie 0,44 proc., choć większość emerytów i rencistów obejmie minimalna gwarantowana podwyżka w wysokości 10 zł. Jaka będzie waloryzacja w kolejnych latach?


BSS – branża dla pracownika, czy pracownik dla branży?

BSS – branża dla pracownika, czy pracownik dla branży?

2017-02-10 15:46:48

Czy w Polsce istnieje rynek pracownika? Zdania są podzielone. O zajwisku tym mówi się coraz częściej w kontekście branży outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu, w której roczny wzrost Fundacja Pro Progressio szacuje się na blisko 20000 miejsc pracy.


Ubezpieczenia społeczne: Jedna składka – jeden przelew – jedno konto

Ubezpieczenia społeczne: Jedna składka – jeden przelew – jedno konto

2017-02-08 09:02:40

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeks pracy. Dzięki temu uproszczony zostanie system przekazywania składek do ZUS.


Konrad Bińczyk: Gdyby przeszła pani teraz na emeryturę, jakie świadczenie otrzymałaby pani od ZUS?

Konrad Bińczyk: Gdyby przeszła pani teraz na emeryturę, jakie świadczenie otrzymałaby pani od ZUS?

2017-02-02 09:56:58

Przez znaczną część życia zawodowego zarabiałam różnie. W tej chwili miałabym 2500 zł emerytury, ale wygląda na to, że jeszcze trochę popracuję, bo osiągnęłam już wiek emerytalny, więc myślę, że wypracuję sobie ok. 3000 zł świadczenia.


Interwencja minister Rafalskiej w sprawie wymagania oświadczeń od pracowników o pobieraniu świadczeń 500+

Interwencja minister Rafalskiej w sprawie wymagania oświadczeń od pracowników o pobieraniu świadczeń 500+

2017-01-28 18:41:23

W związku z doniesieniami medialnymi o wymaganiu od pracowników Auchan Polska Sp. z o.o. składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu „Rodzina 500 plus”, pod groźbą zwolnienia z pracy, minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o pilne przeprowadzenie kontroli oraz przekazanie raportu pokontrolnego.


GUS: bezrobocie w grudniu 8,3 proc.

GUS: bezrobocie w grudniu 8,3 proc.

2017-01-26 10:52:24

GUS opublikował dane o bezrobociu. W grudniu 2016 r. wynosiło ono 8,3 proc. czyli tyle samo ile szacowało MRPiPS, na podstawie danych z urzędów pracy.


Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia wynosi  ponad 12 zł.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia wynosi ponad 12 zł.

2017-01-20 12:25:08

Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na określonych umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości ponad 12 zł. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana stosownie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy.


Wywiad z minister Elżbietą Rafalską: Koniec z dyktatem pracodawców

Wywiad z minister Elżbietą Rafalską: Koniec z dyktatem pracodawców

2017-01-18 11:15:44

Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wyniósł w listopadzie 8,2 proc. Nie był tak niski, począwszy od 1991 r. Czy to jednak faktycznie oznacza, że mamy w Polsce mniej bezrobotnych?


Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu

Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu

2017-01-14 15:59:33

Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotkał się z przedstawicielami wojewódzkich urzędów pracy. Celem spotkania była prezentacja inicjatyw oraz działań podjętych przez siećEuropejskich Publicznych Służb Zatrudnienia w 2016 r.