Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Startupy w Pałacu Prezydenckim

Startupy w Pałacu Prezydenckim

Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim dziesięcioro młodych przedsiębiorców zaprezentowało we wtorek przed Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim,  inwestorami, urzędnikami oraz ambasadorami swoje wyjątkowo innowacyjne firmy. - Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.

Andrzej Duda wręczył siedmiu startupom zaproszonym na spotkanie specjalne "paszporty" uprawniające do wstępu na pokład samolotu specjalnego, którym udawać się będzie w podróże zagraniczne. Przedstawiciele wyróżnionych startupów będą mogli w ciągu najbliższego roku towarzyszyć prezydentowi podczas jednej z takich podroży, aby w ten sposób promować swój pomysł także za granicą.

Zaproszenie otrzymały: FlyTech UAV - firma m.in. produkująca innowacyjne latające systemy bezzałogowe - drony; Migam - twórca specjalne aplikacji dla osób niesłyszących; Nexbio - firma biotechnologiczna zajmująca się identyfikowaniem organizmów zagrażających uprawom roślinnym. Ponadto zaproszenie otrzymały: Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania; Elmodis - startup, który tworzy rozwiązanie sprzętowe i programowe poprawiające efektywności maszyn przemysłowych, Kontakt.io - który łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon oraz VoicePin - twórca systemu głosowego potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji.

Natomiast Mateusz Morawiecki wręczył przedstawicielom trzech startupów specjalne "paszporty", które uprawniają do udziału w listopadowym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii i biznesu.

Otrzymały je trzy firmy: Reality Games - studio m.in. produkujące gry, SatAgro - serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw oraz Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

- Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

- Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną - mówił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.

Andrzej Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką oparta na wiedzy.

- Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawickim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi - oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu a także wsparcie finansowe i poprze specjalne programy.

Wicepremier Morawicki podkreślił, że "komponent informatyczny", związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak podkreślił, to "dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów".

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim swoją działalność zaprezentowały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

Organizatorami spotkania była Kancelaria Prezydenta RP oraz Fundacja Startup Poland; jego celem jest promowanie innowacyjności polskiej gospodarki. Fundacja Startup Poland przeprowadziła otwarty nabór przedsiębiorstw, z których wybrana została finałowa dziesiątka zaproszona na spotkanie z prezydentem.

Finałowa dziesiątka zaproszona do Pałacu Prezydenckiego:

1.   FlyTech UAV - firma odpowiadająca na potrzeby rynku w zakresie produkcji oraz implementacji innowacyjnych latających systemów bezzałogowych - dronów.
2.   Kontakt.io - łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon.
3.   Migam - dzięki rozwiązaniom firmy strony internetowe i e-usługi stają się dostępne dla wielu osób niesłyszących.
4.   Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.
5.   Nexbio - jest firmą biotechnologiczną oferującą rozwiązania umożliwiające zidentyfikowanie organizmów zagrażających różnego rodzaju uprawom roślinnym.
6.   Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania.
7.   Reality Games - studio produkujące gry i firma, która znalazła nowe możliwości komercjalizacji tzw. BIG DATA.
8.   SatAgro - to serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw.
9.   Elmodis -startup, który produkuje zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe, monitorujące dane potrzebne do poprawy efektywności energetycznej i operacyjnej maszyn.
10.  VoicePin - system, który może być wykorzystywany dla potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji, będący rozwiązaniem tańszym niż inne biometryczne sposoby identyfikacji.

Jest rok 2012. Przemysławowi Żelazowskiemu, naukowcowi z doktoratem po Oksfordzie, specjalizującemu się w  dziedzinie nauk o Ziemi,  kończy się właśnie w Rzymie kontrakt z ONZ. Przez poprzednie dwa lata zajmował się  satelitarnym monitoringiem lasów tropikalnych na całym świecie. To wyjątkowe doświadczenie, ale naukowiec  doskonale wie, że w polskich warunkach lasami tropikalnymi trudno się będzie zajmować. – Szukałem pomysłu,  jak wykorzystać te same technologie na polskim gruncie. Odpowiedź mogła być tylko jedna: rolnictwo, a  dokładniej: rolnictwo precyzyjne – wspomina dzisiaj.

Idea aplikacji, jaką zaprojektował Żelazowski, jest prosta: z zasobów amerykańskiej agencji NASA oraz  Europejskiej Agencji Kosmicznej (zasobów darmowych, dzięki coraz popularniejszej idei Otwartych Danych,  które nakazuje urzędom publiczne udostępnianie gromadzonych informacji) pobierane są satelitarne zdjęcia pól  uprawnych. Szczególne właściwości tych zdjęć – np. uchwycenie niewidzialnej ludzkim okiem podczerwieni –  pozwalają na systematyczny monitoring kondycji roślin, dzięki czemu wiadomo,  gdzie i na jaką skalę konieczne  jest wsparcie w postaci nawozów sztucznych. W przypadku bardzo rozproszonych albo wielkich, liczących  powyżej 50 hektarów gospodarstw to bezcenna informacja – rolnicy nie mają czasu na systematyczną kontrolę ogromnych połaci ziemi. – Wcześniej mogli więc tylko ogólnie oszacować zapotrzebowanie na nawozy i najczęściej stosowali na całym polu jednolitą dawkę. W efekcie część roślin otrzymywała albo niewystarczające albo nadmierne ilości nawozów. Zbyt małe dawki powodowały gorsze plony, zbyt duże -  skutkowały skażeniem okolicznych wód gruntowych – mówi  naukowiec.

Teraz, dzięki aplikacji jego firmy SatAgro, na podstawie sfotografowanych roślin algorytm ustala ilości chlorofilu na danym obszarze i pozwala różnicować dawki z taką precyzją, że w jednym sezonie mogą powstać co najmniej trzy aktualne mapy danego pola z pięcioma wyodrębnionymi strefami.

O pierwszych klientów nie było łatwo, niektórzy pukali się w czoło. Ale w końcu udało się trafić na entuzjastów rolnictwa precyzyjnego i dziś z usług aplikacji korzysta już 20 wielkich gospodarstw w kraju (najwięcej na Opolszczyźnie). Aplikacja SatAgro nie jest co prawda pierwsza i jedyna na świecie, ale wyróżnia ją wysoki stopień automatyzacji całego procesu: od momentu przelotu satelity, przesyłu zebranych danych na serwery agencji kosmicznej, połączenia się z nimi i przeszukania zasobów, aż do przekazania odpowiednich instrukcji dla rozsiewaczy i opryskiwaczy. Do tego nie potrzebny jest człowiek, a to obniża koszty.

Na razie SatAgro jest jeszcze na niewielkim minusie, ale w najbliższym roku firma liczy na pierwsze zyski. Dlatego też nie szuka pilnie inwestora, ważniejsza jest dziś promocja jego aplikacji i zachęcanie rolników do skorzystania z precyzyjnych danych. – Dzięki tej aplikacji możemy mieć realny wpływ na ochronę środowiska i ograniczenie zanieczyszczenia wód gruntowych. Marzy mi się, by zauważyły ten fakt administracja publiczna i samorządy lokalne – mówi naukowiec-biznesmen.

We wtorek Przemysław Żelazowski zaprezentuje swoją firmę przed prezydentem Andrzejem Dudą i zaproszonymi przez niego gośćmi. Oprócz właściciela SatAgro w Pałacu Prezydenckim wystąpią założyciele dziewięciu innych innowacyjnych, młodych firm, wybranych spośród 200 zgłoszeń z całej Polski. Prezentacje to główny element projektu Startupy w Pałacu - wspólnej inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP oraz Fundacji Startup Poland.Akcja ma pomóc młodym przedsiębiorcom w nawiązaniu nowych kontaktów z przedstawicielami świata biznesu, w tym inwestorami z całej Polski, którzy zostali zaproszeni na spotkanie.

- prezydent.pl, fot. Krzysztof Sitkowski
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

ZUS ostrzega: lato to czas wypadków w pracy

ZUS ostrzega: lato to czas wypadków w pracy

2017-07-20 09:27:40

Słońce i ładna pogoda powodują, że zamiast myśleć o pracy, często skupiamy się na wypoczynku. Bywamy rozkojarzeni i tracimy czujność, a to może skończyć się tragicznie. Latem rośnie zagrożenie wypadkiem przy pracy.


Jednorazowe premie dla pracowników spółki Tauron Wydobycie

Jednorazowe premie dla pracowników spółki Tauron Wydobycie

2017-07-19 09:44:45

Wysokość jednorazowej premii w spółce Tauron Wydobycie uzależniona zostanie od liczby dni przepracowanych przez poszczególnych pracowników od początku tego roku – to jeden z najważniejszych zapisów porozumienia płacowego podpisanego 13 lipca przez związki zawodowe i przedstawicieli zarządu spółki.


Protest pracowników gospodarki wodnej. List otwarty do Premier Beaty Szydło w związku z niedotrzymaniem przez Rząd ustaleń porozumienia majowego

Protest pracowników gospodarki wodnej. List otwarty do Premier Beaty Szydło w związku z niedotrzymaniem przez Rząd ustaleń porozumienia majowego

2017-07-19 09:37:30

Były flagi, gwizdy, syreny, transparenty i okrzyki "Szyszka, Szyszka, gdzie podwyżka". Kilkuset pracowników z regionalnych zarządów gospodarki z całej Polski zjechało do Wrocławia nad Odrę na bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich, aby wyrazić swoje oburzenie brakiem realizacji porozumienia zawartego 5 maja 2016 roku. Od stycznia tego roku rząd obiecał podniesienie wynagrodzenia o 850 zł dla każdego pracownika regionalnych zarządów.


Gospodarcza wizyta Ambasadora RP w Serbii Tomasza Niegodzisza we Vlasotincu

Gospodarcza wizyta Ambasadora RP w Serbii Tomasza Niegodzisza we Vlasotincu

2017-07-12 11:22:16

W dniu 5 lipca br. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Serbii Tomasz Niegodzisz przebywał z wizytą we Vlasotincu, gdzie rozmawiał z przedstawicielami władz miasta o perspektywach współpracy Polski i Serbii.


Praktyki na otwartym rynku pracy. Zalecenia strony społecznej RDS

Praktyki na otwartym rynku pracy. Zalecenia strony społecznej RDS

2017-07-07 18:47:39

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego przyjęła rekomendacje dotyczące jakości staży i praktyk na otwartym rynku pracy w Polsce.


71% pracowników uważa, że sprawna komunikacja wewnętrzna wpływa na wynik biznesowy firmy

71% pracowników uważa, że sprawna komunikacja wewnętrzna wpływa na wynik biznesowy firmy

2017-07-06 10:45:22

Co czwarty pracownik średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce nie czuje się wystarczająco poinformowany o działaniach prowadzonych przez swojego pracodawcę, a aż 71% uważa, że firma nie odniesie sukcesu biznesowego bez partnerskiej i otwartej komunikacji z pracownikami.


Inspektorzy pracy potrzebują nowych uprawnień!

Inspektorzy pracy potrzebują nowych uprawnień!

2017-06-29 03:08:18

W 2016 roku inspektorzy pracy doprowadzili do wypłaty zaległych wynagrodzeń i innych należności wynikających ze stosunku pracy dla ponad 102 tys. osób. Łączna wartość wyegzekwowanych świadczeń wyniosła 184 mln zł.


Upadła Fabryka Maszyn, a Leżajsk stracił swą markę

Upadła Fabryka Maszyn, a Leżajsk stracił swą markę

2017-06-23 00:41:45

W pierwszych dniach czerwca pracownicy Fabryki Maszyn Leżajsk Nowa Sp. z o.o. otrzymali wypłatę wynagrodzeń za marzec br., a w połowie miesiąca Sąd Rejonowy w Rzeszowie ogłosił upadłość Fabryki. Pomimo osiąganych przez spółkę przychodów i zamówień na rynek krajowy i eksport, 190 osób straci pracę.


Pilne: Składki ZUS i OFE można dziedziczyć

Pilne: Składki ZUS i OFE można dziedziczyć

2017-06-22 15:12:16

Składki zgromadzone w ZUS i w OFE mogą być dziedziczone przez małżonka, wskazane osoby lub przez spadkobierców. Nie dotyczy to jednak wszystkich składek – czytamy w informacji prasowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 13 czerwca br.


Praca obywateli Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Kontrola graniczna weryfikuje czy cudzoziemiec spełnia warunki wjazdu i pobytu na terytorium wybranego państwa

Praca obywateli Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Kontrola graniczna weryfikuje czy cudzoziemiec spełnia warunki wjazdu i pobytu na terytorium wybranego państwa

2017-06-21 13:51:17

Ruch bezwizowy pomiędzy państwami obszaru Schengen a Ukrainą został wprowadzony 11 czerwca br. Obywatele Ukrainy, posiadający paszporty biometryczne, mogą przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy.