Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Wspólny komunikat premierów państw Grupy Wyszehradzkiej po spotkaniu z premierem Ukrainy

Wspólny komunikat premierów państw Grupy Wyszehradzkiej po spotkaniu z premierem Ukrainy

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy podkreślili znaczenie długoterminowej współpracy, która wspomaga rozwój państw partnerskich oraz stabilizację w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej potwierdziły swoje silne poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz brak akceptacji dla nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską. Wyraziły także swoje poparcie dla obowiązującego od 1 września zawieszenia broni w Donbasie i wezwały strony do przestrzegania go oraz powstrzymania się od działań  destabilizujących sytuację w regionie. Premierzy zgodzili się, że pełna implementacja Porozumień Mińskich przez wszystkie strony jest podstawą dla pokojowego rozwiązania we Wschodniej Ukrainie.

Kraje V4 wyraziły swoje silne wsparcie dla niezwłocznego zakończenia procesu ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej wraz z Pogłębioną Strefą Wolnego Handlu (AA/DCFTA), pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

Władze Ukrainy dołożą wszelkich starań, by pilnie zrealizować swoje zobowiązania wynikające z tymczasowo obowiązującego Porozumienia Stowarzyszeniowego z UE, w szczególności w zakresie zwalczania korupcji, reformy decentralizacyjnej, reformy makrofinansowej, reformy administracji publicznej i struktur państwa, zwiększenia wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw i reformy sektora energetycznego, włącznie z wprowadzeniem rozwiązań takich jak podział narodowej spółki odpowiedzialnej za sektor ropy i gazu, implementacja ustawy o rynku gazu, czy przyjęcia ustawy o efektywności energetycznej. Państwa Grupy Wyszehradzkiej zaoferowały swoje wsparcie dla wysiłków reformatorskich w tym zakresie.

Premierzy podkreślili potrzebę kontynuacji współpracy mającej na celu budowę nowoczesnego państwa ukraińskiego, opartego na stabilnych i przejrzystych instytucjach.

Wsparcie wielostronne jest udzielane Ukrainie przez Grupę Wyszehradzką za pośrednictwem programów grantowych i stypendialnych realizowanych w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Projekty koncentrują się na obszarach takich, jak demokratyzacja, transformacja i modernizacji społeczno-ekonomiczna, integracja europejska, budowa społeczeństwa obywatelskiego, współpraca regionalna i rozwój administracji publicznej. Ukraina jest największym biorcą pomocy udzielanej przez Fundusz Wyszehradzki poza obszarem Grupy. Ponadto państwa członkowskie V4 udzielają Ukrainie wsparcia także w formacie bilateralnym.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej i Ukraina z zadowoleniem przyjęły kontynuację Programu Grupy Wyszehradzkiej – Mobilność Służby Cywilnej zainicjowanego w 2014 roku, którego celem jest pomoc w stworzeniu na Ukrainie i w krajach partnerskich nowoczesnego, przejrzystego państwa poprzez dzielenie się wiedzą przez państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Ukraina pozytywnie oceniły inicjatywę V4 Roadshow dedykowaną wsparciu reform na Ukrainie. Zorganizowano dotąd cztery spotkania w ramach tego projektu. Strona polska zorganizowała pierwsze spotkanie poświęcone decentralizacji w Czernichowie w kwietniu 2015 r. W październiku 2015 r. w Czerniowcach odbył się „okrągły stół” nt. edukacji obywatelskiej i społeczeństwa obywatelskiego poprowadzony przez stronę czeską. W lutym 2016 r. we Lwowie strona słowacka przeprowadziła konferencję poświęconą efektywności energetycznej, a w kwietniu 2016 r. strona węgierska zorganizowała w Winnicy wydarzenie poświęcone wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie trwa dyskusja nad możliwością kontynuacji tej inicjatywy.

Swobodne przemieszczanie się pozwala na lepszą wymianę myśli, doświadczeń i idei. Ukraina spełniła wszystkie wymagania niezbędne dla procesu liberalizacji wizowej. Biorąc pod uwagę wiarygodność UE, państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspierać szybkie wdrożenie reżimu bezwizowego między Unią Europejską i Ukrainą.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Ukraina są zainteresowane rozwojem współpracy  w sektorze energii, w szczególności mając na celu dywersyfikację źródeł energii, integrację rynków energii oraz wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, ropy i elektryczności. Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Ukraina podejmą dalsze działania na rzecz rozbudowy infrastruktury transportowej pozwalającej na połączenie ukraińskiej sieci transportowej z siecią transeuropejską, co będzie sprzyjać wzmocnieniu współpracy gospodarczej partnerów, a w rezultacie doprowadzi do stabilizacji regionu.

- premier.gov.pl
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Polscy policjanci uczestniczący w misji w Kosowie wspierają akcje charytatywne

Polscy policjanci uczestniczący w misji w Kosowie wspierają akcje charytatywne

2017-02-23 12:59:06

Żeby pomagać wystarczy pomysł i chęci. Podczas każdego wyjazdu na urlop, grupa policjantów JSPP przewozi transportem do Polski kilogramy nakrętek, które następnie są skupowane przez krajową firmę, a zarobione w ten sposób pieniądze pokrywają koszty rehabilitacji dziewczynki - Kingi Kręcigłowy – dziewczynki z zespołem Downa.


Dyżur konsularny w Göteborgu, 2-3 marca 2017

Dyżur konsularny w Göteborgu, 2-3 marca 2017

2017-02-18 11:11:41

Wydział Konsularny uprzejmie informuje, że w dniach 2-3 marca w Göteborgu odbędzie się dyżur konsularny. Jednocześnie informujemy, że zapisy na dyżur konsularny w celu złożenia wniosków o wydanie paszportu biometrycznego (dla osób powyżej 13 roku życia) zostały z uwagi na wyczerpanie miejsc zakończone.


Minister Witold Waszczykowski w programie: Sygnały dnia w Polskim Radiu

Minister Witold Waszczykowski w programie: Sygnały dnia w Polskim Radiu

2017-02-16 13:29:07

Działania Rosji, relacje Polski z Wielką Brytanią i Niemcami oraz nowe formaty współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO były tematami rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z redaktorem Piotrem Goćkiem w programie „Sygnały dnia” na antenie radiowej Jedynki.


Czescy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w kontenerze na śmieci

Czescy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w kontenerze na śmieci

2017-02-14 19:23:51

W sobotę 11 lutego 2017 r. około godziny 11.20 oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Libercu, za pośrednictwem telefonicznej linii alarmowej 158, został powiadomiony o znalezieniu przez przypadkową osobę, ciała noworodka w kontenerze na śmieci na ulicy Na Bídě w Libercu. Sprawą od początku zajmuje się Wydział Kryminalny i Dochodzeniowo - Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Libercu. 


Praha: Detektivní kancelář majitele Křyštofa Rutkowského organizuje v 14.02.2017

Praha: Detektivní kancelář majitele Křyštofa Rutkowského organizuje v 14.02.2017

2017-02-13 20:19:58

Detektivní kancelář, majitele Křyštofa Rutkowského organizuje v úterý, 14.2.2017 ve 14:00 hod v Hotelu Hilton v Praze, Pobřežni 1,  I 186 00, Praha 8 I, salonek KARLIN III, tiskovou konferenci, týkající se únosu nezletilé Sofie Sliti narozené 23.1.2008.


O walce z terroryzmem szef polskiej policji i CBŚP w Berlinie

O walce z terroryzmem szef polskiej policji i CBŚP w Berlinie

2017-02-11 11:20:40

Policji insp. Kamil Bracha uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez EUROPOL i Federalną Policję Kryminalną w Niemczech dotyczącą zwalczania terroryzmu. Delegacji towarzyszyła podinsp. Paulina Filipowiak koordynująca współpracę polskiej Policji z Europolem.


Szef MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku

Szef MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku

2017-02-09 12:54:53

Gdy przed rokiem, po raz pierwszy jako minister Spraw Zagranicznych, prezentowałem informację Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej, nie brakowało w moim wystąpieniu obaw i pesymistycznych ocen otoczenia międzynarodowego.


List gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do  Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej  z okazji Szafirowego Jubileuszu 65-lecia panowania

List gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z okazji Szafirowego Jubileuszu 65-lecia panowania

2017-02-08 08:34:45

Przez ostatnie 65 lat Wasza Królewska Mość była uosobieniem najszlachetniejszych cnót. List gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z okazji Szafirowego Jubileuszu 65-lecia panowania.


Premier Beata Szydło na nieformalnym szczycie UE na Malcie

Premier Beata Szydło na nieformalnym szczycie UE na Malcie

2017-02-03 18:39:05

Migracja, przyszłość Wspólnoty po opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię oraz przygotowania do 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich – to główne tematy rozmów na piątkowym nieformalnym szczycie w Valletcie. W spotkaniu weźmie udział premier Beata Szydło.


Minister Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu z ambasadorami UE i przedstawicielem Komisji Europejskiej z okazji trwającej od 1 stycznia prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej

Minister Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu z ambasadorami UE i przedstawicielem Komisji Europejskiej z okazji trwającej od 1 stycznia prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej

2017-02-02 08:22:55

– Sukces przewodnictwa maltańskiego będzie sukcesem nas wszystkich – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas lunchu roboczego zorganizowanego przez Natashę Meli Daudey, ambasador Malty w Polsce. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli również ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej akredytowani w Polsce oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.